
КАТО ИЗКУСТВО
Магьосникът от Уелс 1573 – 1652 г.
Иниго Джоунс
Шедьовърът на Джоунс, Банкетният дом в Уайтхол /1619-1622/, е раннопаладиански по вдъхновение. Планът е правоъгълен, а интериорът представлява двоен куб, в който се включва и една галерия. Фасадата е разделена на три части: център с изпъкнали полуколони и балкони, две страни с плоски пиластри и панели. Тя има база от от грубо издялани камъни, прозорците на първия етаж са с редуващи се сегментирани и триъгълни фронтони, а прозорците на най-горния етаж имат прави корнизи. Думитена самия Джоунс най-добре описват сградата: „Солидно пропорционална според правилата, мъжествена и обикновена.“

Кубове и квадрати
Куинс Хаус в Гринич /1616-1618/ възпроизвежда една пладианска вила, тя завършва с лоджия на равнището на първия етаж и има извити симетрични анфилади от стъпала нагоре към терасата. Симетрията и пропорцията отново имат първостепенно значение: залата вътре представлява съвършен куб.
Джоунс създава също така и оригиналния проект за първия площад в Лондон, в Ковънт Гардън, с улица с колонади и огромни пиластри отгоре. Единствената оцеляла част е църквата „Сейнт Пол“, в която има един, верен на Витрувий, детайл – тя е с тежък тоскански портик и има прост правоъгълен план. В духа на протестантската религия и за да отговори на икономическите ограничения на своя клиент, Джоунс я описва като „най-красивия хамбар в Англия“.
