top of page

ЗА АРХИТЕКТУРАТА

 

Чикаго, Чикаго! 1875 – 1910 г.

Високо до небето

Общият елемент в тази група комерсиални сгради е използването на едно ново и радикално изолретение – стоманената конструкция, и което е по-важно, тя показва тази конструкция върху екстериора на сградата. Първите „небостъргачи“, както скоро ще ги нарекат, имат може би едва по петнайсет етага и вероятно ще минат още трийсет години, преди сериозно да започне истинското съревнование да се строи по-високо и да се птояви следващата вълна от високи сгради.

Творчеството на Луис СЪЛИВАН /1856-1924/ е с най-голямо значение сред проектантите. Прочут като създател на фразата „Формата следва функцията“, той е убеден, че изкуството има нужда от логична начална точка. Ранни образци от неговото творчество са Уейнрайт Билдинг в Сейнт Луис /1890/ и Гаранти Билдинг в Бъфало /1894-1895/. И в двете постройки, въпреки че самата стоманена конструкция всъщност не се вижда, ритъмът на рамковата конструкция и организацията на пространството вътре са изразени в екстериора на сградата. Композицията на фасадите нсе още гледа към миналото: класически облик с база от грубо дялан камък на равнището на улицата и нисък етаг под корница, в който иима рзлични стусиа и инсталационни помещения. Фасадите са изградени от издържаща натоварването зидария с декоративни прозорци и с издаден корниз.

Рилайнс Билдинг /1895/ от Дейвид БЪРНАМ /1845-1912/ и Джон РУТ /1850-1891/ е най-ранният образец на завършена висока сграда със стоманена конструщция, която не е облицована с тухлена зидария. Тук базата и ниският етаж под корниза се виждат отчетливо, като средната зона на клетъчната структура на офисите, издогащото се нагоре вертикално обрамчване и хоризонталните плочки на пода са силно подчертани. Най-завършен обаче е магазинът на „Карсън, Пири и Скот“ /1904-1905/, където енергичният израз на новата технология е изцяло постигнат в един стил, който за пръв път е напълно независим от миналото. Начинът, по който Съливан използва декорацията на повърхността, понякога изглежда, че противоречи на това рационално мислене, въпреки че той иползва само стилизации на естествени форми на растения и цветя от съвременното движение „Ар Нуво“ – абстракция, която може да се сравни с пространсвената абстракция на неговите фасади.

Най-известната постройка на Бърнам и Рут и вероятно най-популарният небостъргач е Флатайрън в Ню Йорк Сити, който е най-високата сграда в света по времето на строежа му през 1920 г. Издигнат на много забележително и вълнуващо място в триъгълната пресечка на Бродуей и Пето Авеню, той притежава всички характерни черти на Чикагската школа. Издага се на двайсет и един етага, използва последните постижения на стоманените конструкции, но е облицован по-консервативно с варовик и теракота.

 

 

За архитектурата като изкуство created by nikide® with Wix.com

  • Facebook App Icon
bottom of page