
КАТО ИЗКУСТВО
Гръцко възраждане 1790 – 1840 г.
Гръцко възраждане
Томас ДЖЕФЕРСЪН /1743-1826/, третият президент на САЩ, е както икономист и образователен деец, така и успешен и влиятелен архитект. Посетил е Европа и базира работата си върху рисунките на „Четири книги за архитектурата“ на Паладио и книгата на Робърт Морис „Избрана архитектура“. Неговият проект за Капитолия на щата Вирджиния става моделът на бъдещата държавна архитектура. Ангажирал се за планирането на Вашингтон, окръг Колумбия, и на новия университет на Вирджиния /1817/. Правоъгълна морава с вили с портици на дългите страни и основната сграда в другия край стават модел за университетските кампуси.
Бенджамин Хенри ЛАТРОУБ /1764-1820/ първоначално работи в Англия при Кокъред като архитект и при Смитън като инженер, преди да емигрира в САЩ и да започне да работи при Джеферсън. Неговата Пенсилванска банка /1799-1801/ и каскадите /1800/ във Филаделфия установяват гръцкото възраждане в САЩ. Катедралата в Балтимор /1804-1818/, вероятно повлияна от творенията на Соун, е неговото най-добро творение. Тя има незначителен купол, удължен кораб и изящно засводяване.

ФРАНЦИЯ
Творениято на Етиен Луи БУЛЕ /1728-1799/ и Клод Никола ЛЬОДУ /1736-1806/ използват неокласицизма в крайнта му форма. Правещи силно впечатление поради логичното им съчетаване, простите чисто геометрични форми са подсилени от емоционална експресивност. Предложеният от Буле паметник на Исак Нютон /1784/ представлява огромна сфера с височина 150 м, издигаща се от барабан, която символизира небето и показва вярата му , че архитектурата трябва да изразява както характера и магията, така и разума и логиката.
Докато повечето от замислите на Буле остават на хартия, Льоду строи. „Бариер дьо ла Вилет“ /1785-1789/, една от запазените високи порти на Париж, има форма на чист гръцки кръст и цилиндър, замислен да предава доминацията и охолството на града. Солната фабрика в Арк-е-Сенан /1775-1779/ е единствената построена част от неговия визионерски град Шо и тук наблюдаваме необичайни съчетания от класически мотиви. На входа има гръцки дорийски колони без канелюри, с масивни пропорции – солидна арка, която води към тунел, напомнящ изкуствена пещера.
