top of page

ЗА АРХИТЕКТУРАТА

 

Полезно и красиво 1860 – 1900 г.

Изкуства и занаяти

Уилям МОРИС /1834-1896/, най-влиятелната фигура в двиежението, е дизайнер, изнася лекции, социалист и радетел на народната архитектура. За Морис изкуството е част от живота, а не резерват за богатия елит: „Не желая изкуство за малцина също толкова, колкото образование за малцина.“ Разстроен от трудностите при получаването на доброкачествени продукти с хубав дизайн, Морис създава своята собствена компания „Морис, Маршал и Фокнър“ през 1861 г. /по-късно „Морис и Ко.“/. Неговите проекти за стенни тапети и материи често имат ярки цветове и са сложно украсени с изображения на птици и цветя. Неговият призив за по-добър дизайн и ръчно производство е повлиян от текстовете на Ръскин и убеждението му, че качеството идва от връзката между умението на заятчията и неговата работа, че трудът трябва да бъде дейност, която доставя удоволствие. Той мисли, че масовата продукция създава грозни изделия, и като отгделя производителя от плада на неговия труд, създава зависеща от възнаграждението си работническа класа. От 1890-те години движението се разпространява в Европа и Северна Америка.

Една от оказалите най-голямо влияние сгради и „Червената къща“ в Бекслихийт /1859/, проектирана за Морис от неговия архитект и приятел Филип УЕБ /1831-1915/. „Червената къща“ е асиметрична постръка със свободен план, построена от червени тухли /оттук и наименованието и/, с полутриъгълен скат на покрива и грубо изработени плочи, тя много се различава от модните „италианизирани“ вили с бяла мазилка. За интериора Морис изхожда от града, като преработва всичко от самото начало – тапетите, мебелировката и прозорците с цветни витражи. 

 

 

ХОЛАНСКИ ДОМАШЕН УЮТ 

Ричард Норман ШОУ /1831-1912/ е представител на другото течение в архитектурата на английската провинциална къща от този период. Неговите ранни сгради са в духа на живописния стил на готическото възраждане. Лейсуд в Съсекс /1868/ и Грейгеайд в Нортъмбърланд /1870/ са в романтичен, „староанглийски „ стил. По-късно той възприема стила от епохата на кралица Ана, този изразяващ цялата същност на Англия стил, стори редица лондонски градски къщи с плоски червени тухли, щахматно разположени ъгли на зданието и ребрести покриви – едно възраждане на тухлените сгради от XVII в., напомнящо холандската архитектура. Тези му градежи предчувстват идеите на „Изкуства и занаяти“, които той по-късно възприема.

„НюСкотланд Ярд“ /1887-1890/, изградена от червени тухли с каменна облицовка и претрупана с характерни кръгли кулички, издаващи се в ъглите, е неговата първа обществена сграда.

 

За архитектурата като изкуство created by nikide® with Wix.com

  • Facebook App Icon
bottom of page