top of page

ЗА АРХИТЕКТУРАТА

 

Гледай си маниеризма 1510-1550 г. сл. Хр.

Виньола

Вила Джулия /1551-1555/, простроена за папа Юлий III, е впечатляваща просторна композиця и важно концептуално развитие. Докато Микеланджело скулптира стените, Виньола скулптира обема и пространството. Стените на Виньола изпълняват функцията на граница, обграждаща вътрешното и външното пространство, а линията между интериора и екстериора се замъглява. Непосредствено зад фасадата, която е в сравнително строга, симетрична правоъгълна форма, се намира открит полукръгъл двор. Далечният изглед е обрамчен от двете страни и се затваря от полупрозрачна лоджия, която разделя двора на две. Прикрити стъпала водят надолу към по-ниското пространство и мрачните тайни на водния нимфеум отдолу. Неочакваното формално устрайство, съпоставянето на прави и извити стени, внезапно розкриващите се скрити пространства, всичко това е част от тревожния ефект на последователността на пространствата. 

 

„Ил Джезу“ /1568/ на Виньола, изградена за „Исусовото общество“, символизира преутвърждаването на католицизма и много архитекти подражават на нейния план и фасада. Тя е съчетание от ренесансов план /централен източен край със средокръстие с купал/ и план във формата на латински кръст с разширен кораб. На мястото на страничните кораби има капели, отворени към централния кораб. Фасадата е с базиликална форма с декоративни волути, които напомнят на „Санта Мария Новела“ на Алберти.

Джорджо ВАЗАРИ /1511-1574/, живописец и голям поклонник на Микеланджело, е ангажиран заедно с Виньола и Аманати при изграждането на Вила Джулия. Неговата творба Уфици /1560/ във Флоренция се основава върху билиотека Лауренцана на Микеланджело /завършена от Буонталенти/.

 

За архитектурата като изкуство created by nikide® with Wix.com

  • Facebook App Icon
bottom of page