top of page

ЗА АРХИТЕКТУРАТА

 

Желязната епоха 1830-1900 г.

Желязо и стомана

Изграден на подслони Голямото изложение от 1851 г. в Хайд Парк, Лондон, Кристъл Палас е построен само за девет месеца. Той с пионерско дело при използването на желязото и  е сглобен на място от предварително изработени елементи.  Той е ограмен, с размери 125 х 60 м в план и с височина 22 м. Издигнат край засадени дървета, новият пространствен ефект се увеличава от неговата почти пълна прозрачност.

ИЗГРАЖДАНЕТО НА МОСТОВЕ

Лятата стомана за пръв път се използва при строителството в Англия през 1779 г. за моста на Коулбрукдейл, както и за мостове в САЩ и Франция. Голямата конкуренция между новите железопътни компании подтиква строежа на мостове и произвоството на релси, които са също и първият източник на използваните и в строителството двоъни, Т-образни греди. Томас ТЕЛФОРД /1757-1834/ пръв започва да строи сводести мостове от лята стомана, материал, който се поддава на компресорна обработка. Той изпалзва ковано желязо, което е по-еластично, за веригите на висящия мост на Мени Стрейтс. При железопътния мост „Британия“ на Робърт Стивънсън, който също минава над река Мени /1850/, е използвана новаторска система от подпорни греди, изработени от ковано желязо.

Но това архитектура ли е?

За пръв път желязото се използва за складове, фабрики и пазрни зали, които са нови строителни типове за XIX в. Малко по-рано то е било използвано и при конвенционалното строителство. Влаковите депа в края на железипътните линии представляват някои от най-смелите постройки – силно въздействащи простраства с ограмна ширина, високи, тънки колони и сложни железни изделия. Тъй като железопътните компании не се доверяват на естетическите качества на тези рисковани структури, много от тези „утилитарни“ пространства се прикриват. Готически, тюдоровски и с елементи от гръцкото възраждане гишета за билети, хотели и фасади скриват железните структури от очите на хората както в „Падингтън“, „Сейнт Панкрас“ /1865/ и „Юстън“ /1840/. „Кингс Крос“ в Лондон /1850/ е изключение. Проектирана от Луис Кубит, тя е проста тухлена постройка с две полукръгли арки, поражание на влаковите депа отзад. Единствената отстъпка в духа на възраждането е поиталианчената кула.

 

За архитектурата като изкуство created by nikide® with Wix.com

  • Facebook App Icon
bottom of page