top of page

ЗА АРХИТЕКТУРАТА

 

Последната от големите зидани кули 1875 – 1910 г.

Америка

Ричардсън учи в Париж в „Екол де Бюз-ар“ /1859-1862/, а после работи в ателието на Хенри Лабруст. Той строи няколко частни къщи, които изглеждат напредничави както поради оригиналното използване на материала, така и заради неправилните си форми. В действителност той оказва влияние чрез комерсиалните си сгради – практични, реалистични и функционални места като железопътни гари, складове и библиотеки.

Сградата за търговия на едро на Маршъл Фийлд /1885/ е най-значителната от тези постройки. Седеметажна, тя не може изцяло да използва последната технология на стоманените конструкции, но вместо това е изградена от солидни, много здрави, издържащи на голямо натоварване тухлени зидове с широки аркообразни отвори. На повърхността и липсва каквато и да е декорация и ние виждаме една безкомпромисна чистота на линията, типична за новия рационален подход.

 

 

АМЕРИКАНСКОТО ВЪЗРАЖДАНЕ

Докато влиянието на оригиналността и разоналността в творбите на Рчардсън могат ясно да се видят в творенията на Чикагската школа и възникващия модернизъм, създаденото от него е също така и начална точка за съвсем различния опит да се възрови американската колониална архитектура, най-добре представен от градежите на Чарлс МИЙД /1846-1928/. Техните творения следват асиметричното планиране на „Боз-ар“, но са далеч по рисковани и използват цялото многообразие на различни европейски прецеденти – мавритански кули от Испания, Пантеона или римските терми в зависимост от това, как ще се използва сградата. Тази практика създава огромно количество значителни обществени сгради, включително и Обществената библиотека в Бостън, /1881/, която почти направо копира библиотеката „Сен Женевиев“ на Лабруст в Париж. Техният шедьовър в Ню Йорк Сити, железопътната гара „Пенсилвания“ /1904, разрушена 1963 г./ е едновременно зрелищен паметник на успеха на железопътната компания и на утилитарността. Естетически тя съчетава вълнението от бъдещето с нововъведения стъклен покрив със стоманена конструкция над чакалнята и увереността в миналото, изразена с тегката си зидана фасада, която е инспирирана от древните римски бани на Каракала.

За архитектурата като изкуство created by nikide® with Wix.com

  • Facebook App Icon
bottom of page