
КАТО ИЗКУСТВО
Съвършената хармония 1500-1530 г сл. Хр.
Браманте и Перуци
Както в приказката, в която беднякът става богаташ, Донато БРАМАНТЕ /1444-1514/ е основният проводник за пресъздаването на една, точна от историческа гледна точка, римска сграда. Бедният произход не пречи на таланта на Браманте да накара Паладио да го опише като „първия, който изведе добрата и красива архитектура на светло“. Неговото „Темпието ди Сан Пиетро ин Монторио“/1502/ се смята за съвършен образец на високия Ренесанс, който разпростира простата, строга естетика, вярно следваща установените от Алберти правила. Съобразен с римските принципи, основният обем е обграден от дрийска колонада и антаблеман и уленчан с /по-християнския/ барабан, който носи сегментен купол. Стените са декорирани просто – с ниши и пиластри.
Новият голям пробив идва, когато на папския престол е избран папа Юлий II, който го моли да изготви планове за повторното издигане на „Сан Пиетро“ и Ватикана. Браманте предлага централен план /във формата на гръцки кръст/, символ на съвършеството, с купол с размера на Пантеона и четири по-малки кубета, които да го обграждат – симетрична масивна сграда, замислена да стои в центъра на огромен площад. В 1513 г. обаче папа Юлий умира и всичко се спира.

Перуци
Двайсет години по-късно всички класически правила също ще бъдат пренебрегнати. Спокойствието свършвар на сцената излизат динамиката и театралният ефект. Тази „маниеристична тенденция“ е въведена от Балтасаре ПЕЛУЦИ /1481-1536/, чиято най-красива сграда е „Вила Фарнезина“ /1511/. Планът включва лоджия в центъра на възвишението в градината и основни помещения, разположени не на първия етаж, а в партера. Друг шедьовър на Перуци е „Палацо Масимо аве Колоне“ /1532-1536/, където маниеристичното отклонение от старото е много очевидно. Ѝпротивно на всички правила, постройката е асиметрична и следва извивката на пътя. Фасадата по същия начин пренебрегва конвенционалното. В противоположност на третирания с рустика и с йонийски колони партер, горните етажи са гладки, минимален брой орнаменти.
